svētdiena, 2010. gada 28. marts

Uzmanību, tuvojas pavasara depresija!

Dažas dienas atpakaļ secināju, ka mana baltā, pūkainā micīte vairs īsti neatbilst laika apstākļiem un gaisā kaut kas sācis aizdomīgi smaržot. Vai tas būtu pavasaris? Šoziem, kad valstī valdīja krīze un trūkums turpināja savu uzvaras gājienu, vismaz vienas baltas pulverveida vielas bija par daudz un tas nebija kokaīns. Protams, ceļu uzturēšanas budžets iztērēts par nākamajiem desmit gadiem, bet vai sniegs bija slikti? Piemēram, šoziem un pirmspavasara atkusnī pa ilgiem laikiem brīvprātīgi piespiedu kārtā automašīnu vietā varēja izmantot videi absolūti draudzīgus transportlīdzekļus, attiecīgi zirgu vilktas kamanas un airu laivas. Vai tas ir slikti, ka pasaule visapkārt ir balta, ja sirdī valda tumsa? Sniegs (un ūdens) atstaro gaismu un kas varbūt vēl pozitīvāks par balto gaismu. Bet baltās gaismas laiks ir beidzies un nenovēršami tuvojas VIŅA, lielā un ļaunā Pavasara Depresija. Tomēr klusi viņai pielavīties neizdosies. Viņa tiks atmaskota.

No kā rodas pavasara depresija? Zinātnieki uzskata, ka tā saistīta ar cilvēku nespēju laikus pielāgoties dienasgaismas daudzuma izmaiņām. Jo tālāk uz ziemeļiem, jo šīs izmaiņas straujākas. Piemēram, saskaņā ar Zviedrijas televīzijas ziņām, tālu ziemeļos dienas dažkārt paliek par 10 minūtēm garākas katru dienu un nedēļas beigās diena jau ir par stundu garāka nekā nedēļas sākumā. Nav jābūt sevišķam vārgulim, lai šādu izmaiņu dēļ apmulstu, sāktu justies slikti un noguris. Mēs par laimi nedzīvojam tālu ziemeļos, bet šeit ir kāds BET.

Delfi.lv drūmajai noskaņai piemērotajā 13.datumā tika publicēts raksts par psiholoģisko nogurumu. Un kā tad lai cilvēks nebūtu noguris, izmisīgi (un bezcerīgi) meklēdams darbu, vai strādādams neapmaksātas virsstundas, lai nezaudētu savu vēl pagaidām esošo darbu (kurā alga apcirpta par 75%)? Un arī tie, kam pašlaik labi, zina, ka valstī ir krīze un ka, ja viņi pazaudēs savu silto vietiņu, nekas labs viņus tur ārā negaida. Stress un nogurums ir kļuvuši par tuviem paziņām daudziem. Pavasara noguruma kombinācija ar krīzes psiholoģisko nogurumu ir ārkārtīgi bīstama. Pie tam, neceriet, ka drīzumā ziedošās tulpes, ķirši un plūmes liks jums justies labāk. Tieši otrādi. Apkārtējās vides skaistums tikai liek cilvēkiem vēl vairāk apzināties savas problēmas un pamanīt atlupušo tapešu stūri dzīvojamajā istabā.

Kā ar šīm gaidāmajām briesmu lietām cīnīties? Aizņemšos padomus no delfi.lv. Pirmkārt, pārstrādāšanās gadījumā, rūpīgi izgulēties un ēst vitamīnus, un, otrkārt, lai cīnītos ar psiholoģisko nogurumu, nodarboties ar aktīvo atpūtu, piemēram, doties pastaigā gar jūru. Un, treškārt, atcerēties, ka visas draņķīgās lietas kādreiz beidzas, tai skaitā arī pavasaris un viņa uzticamā pavadone depresija.



Pavasaris tuvojas! Esi modrs!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru